Biedrība “Latgales kulinārā mantojuma centrs”

Latgales reģions ir īpašs ar savām unikālajām dabas ainavām, izkoptām tradīcijām, bagātu un daudzveidīgu kultūru, bet latgaliešu viesmīlība ir Latgales vizītkarte arī ārpus Latvijas robežām. Īsta latgalieša mājas neviens nav pametis ar tukšu vēderu. Ikviens viesis ir pacienāts ar sātīgām pusdienām, visbiežāk ar kādu no Latgales kulinārā mantojuma ēdieniem – griušļi, kļockām vai buļbu bļīnim.

Pateicoties vietējām delikatesēm, Latgale ir īpaši piemērots galamērķis gardēžiem. Dažādās saimniecībās iespējams nogaršot gan mājas sieru un saldējumu, gan medu un zāļu tējas, pašceptu maizi un linsēklu eļļu, dažādus zivju un gaļas ēdienus, konditorijas izstrādājumus, kā arī piedalīties rudzu maizes cepšanas procesā un baudīt no ogām darinātu mājas vīnu.

Latgales reģions ir Eiropas kulinārā mantojuma tīkla (www.culinary-heritage.com, minētajā mājaslapā pieejamas arī ēdienu receptes) biedrs un veiksmīgi strādā tajā jau 13 gadus. Reģionālais kulinārais mantojums - tā ir kvalitātes zīme tradicionālo un jauno ēdienu popularizēšanai un tradīciju saglabāšanai reģionā. Viens no kulinārā mantojuma kritērijiem ir, pagatavojot ēdienus, izmantot vismaz 70% no vietējām izejvielām, kas ir audzētas šajā reģionā.

          Ar mērķi attīstīt Latgales kulinārā mantojuma tīklu un veidot tā mārketingu, 2013. gada decembrī tika izveidota biedrība „Latgales kulinārā mantojuma centrs”. Tā apvieno vairāk nekā 30 uzņēmumus, no kuriem 10 ir no Krāslavas novada, kas aktīvi strādā šajā tīklā un saviem viesiem piedāvā kulinārā mantojuma ēdienus: kulinārā mantojuma centrs Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksā, Pils ielā 2, viesnīca „Piedruja”,  ZS “Brieži”,  ēdamnams „Daugava”, atpūtas bāze „Lejasmalas”, ārstniecības tēju audzētava “Kurmīši”, zirgu sēta „Klajumi”, lauku sēta “Zariņi”, brīvdienu māja „Mežābeles”, mājražotāji Dina un Māris Skudras (www.kulinaraismantojums.lv). Latgales kulinārā mantojuma tīkla koordinatore, biedrības „Latgales kulinārā mantojuma centra” valdes priekšsēdētāja ir Tatjana Kozačuka.

  1. gadā Latgales kulinārais mantojums ir atzīts par Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu jeb EDEN (European Destinations of ExcelleNce) projekta konkursa uzvarētāju Latvijā nominācijā “Tūrisms un gastronomija”.

 Latgales kulinārā mantojuma atpazīstamības zīme - uz gaiši zila fona pavāra cepurīte ar nazi un dakšiņu